Radek Šindel, který se do Brušperku přestěhoval se svojí rodinou z Prahy, se rozhodl pro komplexní rekonstrukci podle doporučení Nové zelená úsporám tedy například včetně rekuperace. A třeba k fotovoltaice má Šindel velmi blízko, protože malou solární elektrárnu mají jeho rodiče. S výsledkem rekonstrukce je rodina nesmírně spokojená. Nejen kvůli razantní úspoře energie, ale výrazně se zlepšilo celkové pohodlí bydlení. Díky rekuperaci se v domě například tolik nepráší.
Ostatně cílem rozsáhlé renovace bylo přeměnit starší domek na moderní bydlení. Svou velikostí a celkovým designem se dům v ulici K Pastevníku v Brušperku u Ostravy nijak nevymyká běžné zástavbě. Původně neúsporný objekt byl kompletně vytápěn fosilními palivy. Díky snížení energetické náročnosti a instalaci obnovitelných zdrojů vyrovnává domem vyrobená energie v ročním úhrnu jeho spotřebu.
Celková rekonstrukce včetně zateplení a instalace technologií byla dokončena v roce 2018. V dalších letech byla ještě doplněna fotovoltaická elektrárna. Celková spotřeba objektu včetně nájezdu auta činí 8 tisíc kWh ročně, přičemž solární elektrárna vyrobí okolo 10 tisíc kWh.
Fotovoltaická elektrárna řízená chytrým systémem dokáže flexibilně reagovat na výrobu, spotřebu a ceny elektřiny na spotovém trhu. Instalace dokáže pokrýt celkovou spotřebu včetně mobility přibližně ze 70 procent.
Vedle solárních panelů s výkonem 10 kWp a baterií s kapacitou 24 kWh využívá dům rovněž tepelné čerpadlo vzduch-voda, rekuperaci, krbová kamna s akumulací do šamotové vyzdívky, wall-box pro nabíjení elektromobilu.
Zajímavostí je, že komplexní rekonstrukce domu včetně zateplení za 6 milionů korun zahrnovala rovněž statické zajištění, protože objekt stojí na poddolovaném území po těžbě černého uhlí.